Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzyka i tradycja ludowa w Ciekotach

Miłośnicy muzyki, tańca i tradycji ludowych z całego kraju spotkają się dzisiejszego i jutrzejszego wieczoru na Kusokach Świętokrzyskich. Impreza w Ciekotach odbędzie się po raz szósty, a główną jej atrakcją jest wykonanie obrzędowego tańca kusokowego „Na len, na konopie”.

Autor: Ewa Okońska

25.02.2017 12:26

image 07.02.2016 Ciekoty. Impreza Kusoki. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Tańców i obrzędów, nawiązujących do końca karnawału na dawnej wsi kieleckiej będzie więcej, m.in. sadzenie panien, zatańczenie polki Jagusia i potyczki na przyśpiewki – zapowiada pomysłodawczyni i współorganizatorka coraz bardziej popularnej ostatkowej imprezy w Ciekotach Iwona Furmańczyk. Prezes Ośrodka Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej „Korzenie” przypomina że Kusoki to nie tylko świętokrzyska tradycja, związana z ostatkami.

Iwona Furmańczyk, która za reaktywowanie Kusoków Świętokrzyskich otrzymała tytuł „Kulturysta Roku 2015” w dorocznym konkursie radiowej Trójki przyznaje, że celem działania „Korzeni” jest wskrzeszanie tradycji ludowych sprzed II wojny światowej, które w latach PRL-u zostały wyparte przez inne zwyczaje.

6. Kusoki Świętokrzyskie w Ciekotach rozpoczną się dziś i jutro o 19.00 i potrwają do północy. O stronę muzyczną zadba Zespół Pieśni i Tańca „Ciekoty” z popularną kapelą”Ciekoty”, laureatem konkursu Radia Kielce „Jawor – u Źródeł Kultury”. O menu obu wieczorów zadbają miejscowe koła gospodyń wiejskich.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ciekoty Kusoki Twórczość ludowa muzyka
icon-comment

Skomentuj ten wpis