Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

"Wesele" książką na Narodowe Czytanie 2017

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane jako lektura Narodowego Czytania w 2017. Internauci mogli glosować na jedną z czterech lektur z listy, która została opublikowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

21.02.2017 11:31

image Otwarcie biblioteki przy ul. Okrzei. Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce
Komentarze

Wyniki głosowania zostały ogłoszone dziś w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości, podczas których  prezydent Andrzej Duda wręczył nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Nagrodę tę otrzymał Wojciech Wencel - polski poeta, felietonista i krytyk literacki. Prezydent ogłosił również, że "Wesele" Wyspiańskiego będzie w tym roku lekturą Narodowego Czytania.

Dzieło Wyspiańskiego ma charakter symboliczny. Uczniowie liceum nie mieli problemów, by wymienić najważniejsze z symboli dramatu oraz jego głównych bohaterów.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest w celu popularyzowania znajomości polskiej literatury. Patronuje jej para prezydencka, która podczas finału imprezy uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła. Finał tegorocznej akcji odbędzie się 2 września, wtedy zostaną odczytane fragmenty „Wesela”.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Magdalena Nowak

Jaka powinna książka powinna zostać wybrana na Narodowe Czytanie 2017? Na ten temat rozmawialiśmy w zeszłym tygodniu w Punktach Widzenia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Narodowe Czytanie literatura
icon-comment

Skomentuj ten wpis