Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie żyje Danuta Szaflarska

Zmarła Danuta Szaflarska - poinformował TR Warszawa. Danuta Szaflarska była w zespole stołecznego teatru.

19.02.2017 17:06
Źródło: IAR

image Zmarła Danuta Szaflarska Fot. / wikipedia
Komentarze

W jej dorobku artystycznym znalazło się blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych. Popularność przyniosła jej rola w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego, gdzie stworzyła pamiętną kreację Haliny Tokarskiej. Sukcesem była też postać Krysi Różyckiej w "Skarbie", również Buczkowskiego. Po latach krytycy nazwali aktorkę "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Później grała między innymi w "Dolinie Issy", "Pożegnaniu z Marią", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur" i w obrazie "Pora umierać".

W 2009 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.

Danuta Szaflarska od lat 50-tych ubiegłego wieku jest związana z teatrami stolicy, najpierw Współczesnym, potem - Narodowym i Dramatycznym. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach. Jako aktorka Teatru Rozmaitości, mimo sędziwego wieku -100 lat - występowała w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest”.

Aktorka jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów - Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage". W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Za "wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego" w 2013 roku Danuta Szaflarska dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło. Dwa lata temu została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za wkład w rozwój polskiej kultury oraz działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych.

W ostatnich latach wystąpiła w filmach " Jeszcze nie wieczór", "Janosik, prawdziwa historia" i w "Pokłosiu". W 2012 roku zagrała w dokumencie "Inny świat", poświęconym jej życiu, a dwa lata później w filmie Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" .

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr film
icon-comment

Skomentuj ten wpis