Ministerialne pieniądze na infrastrukturę kulturalną

Kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafią do regionu świętokrzyskiego. W ramach programu „Infrastruktura kultury” dotacje otrzymają m.in. Filharmonia Świętokrzyska na zakup instrumentów muzycznych i Kielecki Teatr Tańca na poprawę infrastruktury. 110 tysięcy złotych dostanie Muzeum Narodowe w Kielcach na zakup wyposażenia do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Zakupiony zostanie sprzęt multimedialny, który uatrakcyjni ofertę muzeum. W planach są także nowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Obecnie muzeum ma windę i podjazd dla niepełnosprawnych. Ułatwieniem dla niewidomych i niedowidzących są m.in. przewodnik w języku Braille’a oraz możliwość wypożyczenia przewodnika audio i grafik z drukiem wypukłym. Ministerialna dotacja pozwoli poszerzyć tę ofertę. Zakup i montaż nowych rozwiązań był konsultowany z osobami niepełnosprawnymi - mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum kupi m.in. przenośną rampę podjazdową. Przygotowany zostanie także plan tyflograficzny zawierający informację o instytucji i wystawach. Poza zwykłymi napisami będą tam także informacje dostępne przez dotyk. Muzeum kupi też urządzenie, dzięki któremu informacje przekazywane przez przewodnika podczas zwiedzania będą odbierane przez osoby niesłyszące.

100 tysięcy złotych z resortu kultury dostanie Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Instytucja wnioskowała o ponad 190 tysięcy złotych na zakup sprzętu akustycznego i oświetleniowego na dużą scenę. Planowano też kupić projektor, zestaw obiektywów i niezbędnych nowych komputerów z oprogramowaniem. Niewykluczone, że ze względu na mniejszą dotację Teatr zrezygnuje z części zakupów.

Dotacji nie dostało m.in. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i ojcowie dominikanie, którzy wnioskowali o pieniądze na remont interwencyjny XIII-wiecznej piwnicy romańskiej w Klasztorze Św. Jakuba w Sandomierzu.

Autorzy