Wicepremier Jarosław Gowin w Kielcach. Podpisał umowę z UJK

15 milionów złotych na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej otrzyma Uniwersytet Jana Kochanowskiego od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dziś, kierujący resortem wicepremier Jarosław Gowin podpisał w tej sprawie umowę z profesorem Jackiem Semaniakiem, rektorem UJK.

Wywiad z wicepremierem Jarosławem Gowinem na antenie Radia Kielce[MXGaleria]6029[/MXGaleria]


Jak stwierdził Jarosław Gowin, podpisanie umowy pokazuje, że ministerstwu bardzo zależy na rozwoju nauk humanistycznych. Wicepremier podkreślił, że UJK w bardzo krótkim czasie dołączył do najlepszych polskich uczelni. - Zaledwie w ciągu 11 lat uczelnia z poziomu akademii osiągnęła status uniwersytetu klasycznego.

To jest tempo rozwoju bezprecedensowe w skali kraju. Oczywiście jest to ogromna zasługa całego środowiska zarówno politycznego, jak i administracyjno- społecznego Kielc i całego województwa świętokrzyskiego - mówił Jarosław Gowin.

Jako osoby, którym UJK zawdzięcza tak błyskawiczny rozwój Jarosław Gowin wymienił Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz obecnego rektora kieleckiej uczelni, profesora Jacka Semaniaka.

Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, które powstanie w kampusie UJK będzie kosztować w sumie 21 milionów złotych. Nowy budynek o czterech kondygnacjach pomieści instytut filologii polskiej, dziennikarstwa i informacji, a także historii. Znajdą się w nim nowoczesne studia radiowe i telewizyjne oraz aule wykładowe. Wspólnie z Centrum Języków Obcych będzie tworzyć nową siedzibę Wydziału Humanistycznego. Budowa rozpocznie się w wakacje i potrwa 2 lata.

Profesor Jacek Semaniak, nie ukrywał zadowolenia z podpisania umowy. Jak twierdził, kolejna inwestycja pokazuje, że kielecka uczelnia bardzo dużo wagi przywiązuje do poprawy jakości kształcenia. - UJK jest słynne z tego w kraju, że ma mnóstwo planów, które skutecznie realizuje. Do tej pory wydatkowaliśmy 340 milionów złotych na szeroko pojętą infrastrukturę. Kolejne 20 milionów zwiększy tę kwotę do 360 milionów. A w planie cały czas mamy rozbudowę Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania - mówił rektor UJK.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy z UJK, Jarosław Gowin odniósł się do pomysłu połączenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Politechniką Świętokrzyską. Zapewnił, że jeżeli do tego dojdzie, będzie to autonomiczna decyzja obu uczelni, a resort nauki nie będzie w żaden sposób naciskał na to połączenie. Ale - jak dodał - UJK, przyłączając w tym roku Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sandomierzu pokazał, że jest w stanie bardzo sprawnie przeprowadzić taką fuzję. Premier Gowin dodał, że obserwuje podobne konsolidacje w innych państwach Europy. Jak mówi - uniwersytety klasyczne łączą tam siły z uczelniami technicznymi.

Wicepremier dodał, że w skali kraju na konsolidację uczelni resort chce przeznaczyć 250 milionów złotych. Jeśli obie kieleckie uczelnie zdecydowałyby się na połączenie, duża część tej kwoty trafiłaby właśnie do nich.

Autorzy