Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Podziel się życiem z innymi

W województwie świętokrzyskim zostanie dziś zainaugurowana kampania „Podziel się życiem”. Jej celem jest propagowanie wśród społeczeństwa idei transplantacji narządów, szpiku kostnego oraz tkanek.

Autor: Marek Orkisz

26.01.2017 10:44

image dr Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - szpik jest dziś niezbędny przy leczeniu wielu chorób onkologicznych. To element, który wspomaga chemioterapię i umożliwia stosowanie większych dawek, które mogą skutecznie niszczyć  komórki nowotworowe. Niestety chemia powoduje spustoszenie w organizmie i aby wzmocnić pacjenta, niezbędny jest przeszczep szpiku. W ŚCO stosowane są autoprzeszczepy, ale nie w każdym przypadku można wykorzystać tę metodę. Stąd lekarze apelują, by osoby dobrej woli, zapisywały się do bazy dawców szpiku. Ich gest może uratować życie innej osobie.

Gość Radia Kielce zauważa, że od 2010 roku o jedną trzecią wzrosła liczba pacjentów onkologicznych. Trudno jednoznacznie wskazać na przyczyny takiego stanu, ale lekarze mówią, że jedną z nich może być zmodyfikowana żywość, brak ruchu i ciągły stres, który powoduje, że organizm jest osłabiony i podatny na choroby.

Posłuchaj Rozmowy Dnia

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpik Rozmowa Dnia ŚCO przeszczep onkologia
icon-comment

Skomentuj ten wpis