Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nauczyciele rozpoznają potencjalnych samobójców

Świętokrzyscy nauczyciele będą się uczyć jak rozpoznać sygnały wskazujące, że młody człowiek myśli o popełnieniu samobójstwa. Kursy dotyczące ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży zorganizuje Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Autor: Daniel Lenart

25.01.2017 13:00

image 30.08.2016 Kielce. ZSO nr 15 im. Henryka Sienkiewicza. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Dariusz Łuczak, terapeuta pracujący z młodzieżą mówi, że część nauczycieli koncentruje się na przekazywaniu wiedzy, dlatego może przeoczyć sygnały ostrzegające, że młody człowiek zmaga się z depresją. - Będziemy chcieli uwrażliwić nauczycieli na nowe zjawiska w szkole, które mogą prowadzić do prób samobójczych. Będziemy też obalać mity. Panuje na przykład przekonanie, że do samobójstwa może doprowadzić niepowodzenie szkolne. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana – twierdzi Dariusz Łuczak.

Nauczyciele dowiedzą się też, z kim kontaktować się w przypadku, gdy podejrzewają, że uczeń może podjąć próbę samobójczą. Poza tym terapeuci podpowiedzą im jak przygotować klasę na powrót ucznia, który próbował targnąć się na własne życie. Dariusz Łuczak podkreśla, że statystyki udostępniane przez Komendę Główną Policji wskazują, że liczba samobójstw młodych ludzi wzrasta. - To poważny problem społeczny, a w Polsce nie ma systemu przeciwdziałania próbom samobójczym, dlatego postanowiliśmy coś zrobić w skali lokalnej – tłumaczy Dariusz Łuczak.

W 2014 roku, w Polsce na życie targnęło się 526 osób w wieku 15-19 lat, ale samobójstw dokonywały również osoby młodsze. W wieku 10-14 lat było ich 71. Policja zanotowała również 2 przypadki prób samobójczych u dzieci poniżej 9 lat.

Jak informuje Damian Janus z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji, w ubiegłym roku, w naszym regionie zanotowano dwie próby samobójcze dzieci w wieku 10-14 lat oraz 33 takie przypadki młodzieży w wieku 15-19 lat. 4 z nich zakończyły się śmiercią. Szkolenia dla nauczycieli świętokrzyskich szkół rozpoczną się w połowie lutego. Obecnie trwa rekrutacja chętnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Dziecko
icon-comment

Skomentuj ten wpis