Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Więcej kobiet choruje na raka jajnika

W województwie świętokrzyskim wzrasta liczba kobiet, które chorują na raka jajnika. Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Biura Rejestracji Nowotworów, w 2013 roku zachorowało 128 pań, podczas gdy w 2014 było już 146 przypadków.

Autor: Iwona Murawska

24.01.2017 15:59

image 29.09.2016. Konferencja na temat najczęstszych nowotworów złośliwych i o nowych trendach w profilaktyce onkologicznej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Marcin Misiek ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mówi, że coraz więcej kobiet zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby.

"Pacjentki nie wykonują badań profilaktycznych. Najczęściej są to kobiety starsze, które już nie miesiączkują, dlatego uważają że nie muszą się badać ginekologicznie. Dopiero jak wystąpią u nich poważne dolegliwości: nudności, zaparcia, czy powiększanie się objętości brzucha, udają się do lekarza. Wówczas okazuje się, że stadium choroby jest zaawansowane". Jak dodaje kobiety powinny wykonywać badania profilaktyczne raz do roku.

Wówczas można wcześniej podjąć terapię. Jeżeli uda się wykryć nowotwór w pierwszym stopniu zaawansowania, wtedy szansa na całkowite wyleczenie sięga 90%.

Do poradni ginekologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii na badanie można się zgłosić także bez skierowania.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO nowotwory Miesiąc Świadomości Raka Jajnika onkologia
icon-comment

Skomentuj ten wpis