Bezpłatne leki dla seniorów. Na razie znikome zainteresowanie

Osoby powyżej 75 roku życia mogą od dzisiaj korzystać z bezpłatnych leków. Ich listę przygotowało Ministerstwo Zdrowia, a farmaceutyki mają pomagać w leczeniu m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej i niewydolności serca, astmy, cukrzycy, czy udaru mózgu.

Zainteresowanie seniorów otrzymaniem bezpłatnych leków jest na razie znikome. Maciej Jędrzejczak, właściciel kilku kieleckich aptek uważa, że na efekty wprowadzenia darmowych leków dla seniorów trzeba poczekać przynajmniej kilka dni. Recepty na bezpłatne leki dla seniorów będą mogli wypisywać tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki.

Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach Robert Gocał ocenia, że lista bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia jest kompletna, a znajdujące się na niej leki pozwolą osobom starszym na kompleksową terapię w chorobach przewlekłych.

Obecnie na liście znajduje się 1129 leków. Resort Zdrowia zapowiada, że lista będzie uzupełniana co dwa miesiące.

Darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia to jedna z wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. W tym roku rząd wyda na ten cel 125 mln zł, w przyszłym zaplanowano natomiast 564 mln zł.

Autorzy