Sześć premier w nowym sezonie w "Kubusiu"

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wystawi w nadchodzącym sezonie 5 premier dla dzieci i jeden spektakl dla dorosłych. Na scenie pojawią się lalki, pantomima i nowe media. Zabawa ma być połączona z podejmowaniem ważnych tematów. Niektórzy reżyserzy już współpracowali z „Kubusiem”. Pojawią się także nowe nazwiska, np. Agata Kucińska, wielokrotnie nagradzana za swój spektakl „Żywoty Świętych”.

W Kielcach wyreżyseruje przedstawienie pt. „Wystarczy być”. Pierwsza premiera odbędzie się w drugiej połowie września. Widzowie zobaczą adaptację znanej bajki o Czerwonym Kapturku, pod tytułem „O Wilku i Czerwonym Kapturku” w reżyserii Marty Guśniowskiej. Będzie to spektakl lalkowy.

Z kolei w październiku odbędzie się premiera spektaklu Mateusza Pakuły, skierowana do młodzieży i dorosłych. Przedstawienie jest inspirowane powieścią „Frankenstein”   zapowiada dyrektor teatru Robert Drobniuch. Spektakl powstanie we współpracy z Grupą Coincidentia. To niezależny zespół teatralny, łączący w spektaklach różne dyscypliny sztuki. Przedstawienie Mateusza Pakuły będzie miało 3 premiery: w Kielcach, Białymstoku i podlaskich Solnikach, gdzie Grupa Coincidentia ma swoje centrum teatralne.

W planach „Kubusia” jest też poszerzenie oferty edukacyjnej. Cyklicznie będą organizowane bezpłatne aktorskie czytania sztuk dla dzieci. Powstanie też Komitet Nauczycielski, w skład którego wejdą nauczyciele, pedagodzy teatralni, aktorzy i reżyserzy. Będą szukali pomysłów na ciekawe zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. „Kubuś” realizował będzie także projekt „W szkole i na scenie”, dzięki któremu spektakle szkolne będzie można zaprezentować na deskach teatru, przed szerszą publicznością. Szkolne spektakle będą prezentowane raz w miesiącu. Już zgłosiło się 7 chętnych grup. Każda z nich będzie miała do dyspozycji operatorów świateł i techników teatralnych. To dla uczniów szansa na rozwój swoich pasji - uważa dyrektor „Kubusia”.

W listopadzie Teatr Lalki i Aktora we współpracy z Instytutem Designu będzie gospodarzem ogólnopolskiej konferencji pt. „Sztuka edukacji. Dyrekcja chce też ubiegać o pieniądze na kolejną edycję projektu „Teatr, mama, tata i ja”, w którym uczestniczą osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach i ich rodziny.

Autorzy