Jest porozumienie w sprawie budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie

Marszałkowie województw świętokrzyskiego oraz małopolskiego podpisali porozumienie, w sprawie budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Połączy on drogę wojewódzką nr 973 Busko - Nowy Korczyn z trasą krajową nr 79 po stronie województwa małopolskiego. Obecnie, kierowcy muszą korzystać z promu w miejscowości Borusowa.

Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak informuje, że zawarcie umowy oznacza zielone światło dla tej inwestycji. Dzięki porozumieniu możliwe jest przygotowanie projektu, a także wystąpienie o decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę. Jan Maćkowiak przewiduje, że wykonawcę dokumentacji, być może uda się wyłonić już w listopadzie.Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski informuje, że znana jest już wstępna koncepcja rozwiązań drogowych, które mają poprawić komunikację pomiędzy województwami. W okolicach Nowego Korczyna powstaną dwa mosty. Przeprawa przez Wisłę będzie miał ok. 900 metrów długości. Most na Nidzie będzie znacznie krótszy, bo 100-metrowy. Będą do nich wiodły nowe odcinki drogi wojewódzkiej nr 973, które ominą Nowy Korczyn.

W porozumieniu określono, że każdy z samorządów we własnym zakresie sfinansuje rozbudowę dróg wiodących do mostu na Wiśle. Po połowie mają być natomiast rozłożone koszty budowy przeprawy. Całkowita wartość inwestycji jest szacowana na 200 milionów złotych.

Most na Wiśle w Nowym Korczynie ma powstać najpóźniej w 2020 roku. W przyszłości ma powstać bliźniaczy obiekt, który byłby częścią trasy ekspresowej nr 73. Samorządy województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego chcą bowiem, aby przebiegała ona właśnie przez Nowy Korczyn.

Autorzy