Dziś pogrzeb sierżanta Pawła Poświata

Sierżant Paweł Poświat, który zginął w Afganistanie w ataku na polski patrol zostanie pochowany dziś w Jędrzejowie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w południe w rodzinnej parafii zmarłego żołnierza - Świętej Trójcy.

Sierżant Paweł Poświat miał 29 lat, służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a pracę w wojsku rozpoczął w 2003 roku. Zginął, kiedy pod prowadzonym przez niego Rosomakiem doszło do eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego.
Jest 28 polskim żołnierzem, który od 2007 roku stracił życie w Afganistanie.

Konrad Trela
konrad.trela@radio.kielce.pl

Na lotnisku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach we wtorek wylądował samolot z trumną z ciałem sierż. Pawła Poświata, poległego w trakcie służby IX zmiany Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. Pogrzeb odbędzie się w rodzinnej miejscowości żołnierza w Jędrzejowie.

Sierż. Paweł Poświat zginął w czwartek, 28 lipca, w wyniku eksplozji bomby, która wybuchła pod kierowanym przez niego pojazdem typu KTO Rosomak. Ranny został przetransportowany do szpitala w bazie Ghazni, nie udało się go jednak uratować. Wybuch nastąpił w trakcie patrolu wykonywanego przez żołnierzy Zgrupowania Bojowego "Alfa" w prowincji Ghazni.

Na lotnisku w Balicach trumnę ze zwłokami żołnierza, prowadzoną w asyście honorowej kolegów z jednostki oraz przy dźwiękach marsza żałobnego, witała rodzina. Wiązankę kwiatów przed trumną złożyli: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, zastępca dowódcy operacyjnego sił zbrojnych gen. dyw. Zbigniew Galec, szef szkolenia Wojsk Lądowych gen. dyw. Paweł Lamla, dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego gen. dyw. dr Jerzy Biziewski i pełniący obowiązki dowódcy 17. Brygady Zmechanizowanej płk Tomasz Domański.

"Witamy dziś w kraju odchodzącego na wieczną wartę żołnierza Wojska Polskiego, który w obronie wolności i pokoju złożył ofiarę najwyższą: oddał swoje życie" - powiedział gen. Zbigniew Galec. Podkreślił, że Paweł Poświat służbę traktował jako wyróżnienie i spełnienie patriotycznego obowiązku; "niestety, zdradziecko położona mina-pułapka przedwcześnie zakończyła jego misję" - mówił. "Twoje odejście spowodowało, że straciliśmy wiernego towarzysza broni i dobrego kolegę" - powiedział generał.

Paweł Poświat służbę wojskową rozpoczął w 2003 r. W kraju służył na stanowisku kierowcy w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Był bardzo dobrym wojskowym specjalistą, z wieloma dodatkowymi uprawnieniami. Miał 29 lat, był kawalerem. Pośmiertnie został mianowany do stopnia sierżanta; zgodnie z regulaminem w kraju witany był jeszcze jako starszy szeregowy; decyzja ministra obrony o awansie odczytana zostanie podczas mszy żałobnej 4 sierpnia.

Pogrzeb odbędzie się w rodzinnej miejscowości żołnierza w Jędrzejowie.

Pawła Poświata uroczyście pożegnano w niedzielę rano w polskiej bazie Ghazni w Afganistanie. Następnie trumnę z ciałem żołnierza odprowadzono do śmigłowca Mi-17, który w asyście helikopterów Mi-24 i śmigłowca Mi-17 odleciał do bazy Bagram. Ostatnim chwilom w bazie, w której spędził swoje ostatnie 100 dni życia, towarzyszyły słowa piosenka Budki Suflera pt.: "To nie tak miało być".

W sobotę wieczorem, w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w bazie Ghazni w intencji sierż. Pawła Poświata odprawiona została msza święta. Nabożeństwo, w którym uczestniczyli jego koledzy, dowództwo i pracownicy cywilni IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, koncelebrowali kapelani: ks. ppłk Jerzy Suchecki i ks. kpt. Krzysztof Kara.

Poświat jest 27. żołnierzem poległym w Afganistanie lub w wyniku ran odniesionych w tym kraju od 2007 r., gdy Polska zaangażowała się w operację ISAF. W Afganistanie zginął też cywilny ratownik medyczny.

Obecnie polski kontyngent w Afganistanie liczy 2,6 tys. żołnierzy.
PAP

Sierżant Paweł Poświat, który zginął w Afganistanie w ataku na polski patrol zostanie pochowany w czwartek w Jędrzejowie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w rodzinnym mieście żołnierza, natomiast we wtorek jego zwłoki zostaną przetransportowane samolotem z bazy Bagram w Afganistanie do Polski - poinformował Radio Kielce pułkownik Janusz Falecki, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek poinformował z kolei, że pogrzeb odbędzie się w rodzinnej parafii zmarłego żołnierza - Świętej Trójcy, zgodnie z wojskowym ceremoniałem.

Sierżant Paweł Poświat miał 29 lat, służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a pracę w wojsku rozpoczął w 2003 roku. Zginął, kiedy pod prowadzonym przez niego Rosomakiem doszło do eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego. Jest 28 polskim żołnierzem, który od 2007 roku stracił życie w Afganistanie.

Konrad Trela
konrad.trela@radio.kielce.pl

Starszy szeregowy Paweł Poświat, który zginął w Afganistanie w ataku na polski patrol zostanie pochowany w czwartek w Jędrzejowie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w rodzinnym mieście żołnierza, natomiast we wtorek jego zwłoki zostaną przetransportowane samolotem z bazy Bagram w Afganistanie do Polski.

W polskiej bazie Ghazni w Afganistanie żołnierze pożegnali sierżanta Pawła Poświata, który zginął trzy dni temu podczas operacji w północnej części prowincji. Paweł Poświat pochodzi z Jędrzejowa.

W ostatniej drodze towarzyszyli mu przyjaciele i koledzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a także wielu amerykańskich wojskowych i afgańskich policjantów oraz pracowników cywilnych z polskiej bazy w Ghazni. "Każdy z nas ma zapisane przeznaczenie. Jego przeznaczeniem było przyjechać tu i oddać życie. Dzisiaj go żegnamy, ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - powiedział podczas ceremonii dowódca Polskich Sił Zadaniowych i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej generał Sławomir Wojciechowski.

Wczoraj wieczorem w bazie Ghazni w intencji zmarłego została odprawiona Msza święta. Nabożeństwo, w którym uczestniczyli koledzy sierżanta, dowództwo i pracownicy cywilni IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, koncelebrowali księża kapelan Jerzy Suchecki i Krzysztof Kara.

Starszy sierżant Paweł Poświat służył w wojsku od 2003 roku. Miał 29 lat.

Starszy szeregowy Paweł Poświat, który zginął w Afganistanie w ataku na polski patrol pochodził z Jędrzejowa. Miał 29 lat, służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a pracę w wojsku rozpoczął w 2003 roku.

Pułkownik Janusz Falecki komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce powiedział, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci żołnierza.

Na razie nie jest znana data i miejsce pogrzebu. Ministerstwo Obrony Narodowej w wydanym komunikacie poinformowało, że starszy szeregowy Paweł Poświat, który był kierowcą został ranny, kiedy pod prowadzonym przez niego Rosomakiem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Ranny żołnierz został przetransportowany do szpitala w Ghazni. Zmarł w skutek odniesionych obrażeń. Jest 27. polskim żołnierzem, który od 2007 roku zginął w Afganistanie.

Konrad Trela
konrad.trela@radio.kielce.pl
Fot. PAP